ربیع الاول، نوبهار میلاد محمد(ص)

ربیع الاول، نوبهار میلاد محمد(ص)

از جمله حادثه مهم و تاریخی لیله المبیت، هجرت حضرت محمد (ص) از مکه به مدینه، ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)، ازدواج حضرت محمد با حضرت خدیجه ، آغاز امامت امام مهدی (عج) و هلاکت یزید بن معاویه .

مناسبت های ماه ربیع ‎الاول:

شب اول ربیع الاول:این شب به نام «لیله المبیت» مزین است، شبی که امیرمؤمنان حضرت علی(ع) برای اغفال دشمنان، فداکارانه در بستر پیامبر خوابید

روز هشتم ربیع الاول: شهادت امام حسن عسکری(ع) طبق روایتی واقع شده است و از همان روز، امامت حضرت صاحب الزمان، حجه بن الحسن (عج) آغاز گردید.

روز دهم ربیع الاول: روز ازدواج رسول خدا (ص) با حضرت خدیجه کبری(ع) است به همین مناسبت روزه این روز به عنوان شکرگزاری مستحب شمرده شده است.

روز دوازدهم ربیع الاول: این روز مطابق نظر مرحوم شیخ کلینی و مسعودی و همچنین مشهور میان اهل سنت، روز ولادت با سعادت نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) است. همچنین در این روز، رسول خدا (ص) بعد از 12 روز که مسیر راه میان مکه و مدینه را پیمودند وارد مدینه شدند و نیز روز انقراض دولت بنی مروان در سال 132 هجری قمری است.

روز چهاردهم ربیع الاول: یزید بن معاویه به هلاکت رسید.

شب هفدهم ربیع الاول: طبق روایات مشهور شیعه، شب ولادت حضرت خاتم الانبیاء رسول معظم اسلام (ص) است و شب بسیار مبارکی است. همچنین یکسال قبل از هجرت رسول خدا (ص)، در چنین شبی معراج آن حضرت صورت گرفت.

اعمال ماه ربیع الاول:

دعای هنگاه رویت هلال، خواندن سوره حمد، نماز اول ماه و روزه گرفتن، اعمال مشترک اول هر ماه قمری هستند .

روز اول ربیع الاول، علما گفته اند مستحب است، به شکرانه هجرت موفقیت آمیز رسول خدا (ص) این روز را روزه بگیرند و صدقه و انفاق و احسان کنند.

روز دوازدهم ربیع الاول، در این روز خواندن دو رکعت نماز مستحب است که در رکعت اول بعد از خواندن سوره حمد، سه مرتبه سوره کافرون و در رکعت دوم بعد از حمد، سه مرتبه سوره توحید خوانده می‌شود.

روز هفدهم ربیع الاول ، در این روز غسل؛ روزه؛ دادن صدقه، زیارت رسول خدا (ص) از دور و نزدیک; زیارت امیر مؤمنان، تکریم، تعظیم و بزرگداشت بسیار بجاست.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “ربیع الاول، نوبهار میلاد محمد(ص)”

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.

قالب وردپرس